100. rocznica powołania Policji Państwowej

24 lipca br., w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w Żaganiu odbyły się wyjątkowe obchody Święta Policji, ponieważ organizowane z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. 

 

Policja Państwowa została powołana 24 lipca 1919 roku uchwałą Sejmu II Rzeczypospolitej. W ustawie zapisano, że Policja jest państwową organizacją służby bezpieczeństwa oraz organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Oprócz tego podkreślono również, że Policja jest organizowana i wyszkolona na wzór wojskowy.

Stała się symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów. Od tego czasu niezmiennie troszczy się o ochronę bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego.

W powiatowych obchodach Święta Policji naszą gminę reprezentował Burmistrz Paweł Lichtański, który przekazał słowa uznania Policjantom za codzienny trud związany z niełatwą i pełną poświęcenia służbą. – Rola, jaką pełnicie w naszej społeczności jest powodem do dumy dla mieszkańców Gminy Iłowa i całego powiatu żagańskiego. Życzę wszystkim funkcjonariuszom, aby wysiłek związany z pełnieniem tej odpowiedzialnej funkcji był źródłem wielu osiągnięć, satysfakcji i uznania mieszkańców – podkreślał burmistrz.

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej z uroczystości.