30 lat samorządu w Polsce

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.

 

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze, po II wojnie światowej, demokratyczne wybory do rad gmin, na pamiątkę czego w 2000 roku ustanowiono Dzień Samorządu Terytorialnego.

30 lat temu w miastach, miasteczkach i wsiach – po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat Polacy decydowali o przyszłości kraju. Uchwalona 8 marca 1990 roku ustawa o samorządzie terytorialnym (data wejścia w życie 26 maja 1990 r.) zmieniła polską rzeczywistość, przywracając Polakom prawo współdecydowania o swoich lokalnych a potem i regionalnych wspólnotach.

Reforma samorządu gminnego z 1990 r. to jedna z najbardziej udanych zmian po 1989 r., która rozpoczęła proces decentralizacji państwa. 30 lat samorządności to czas obywatelskich aktywności, poczucia wspólnoty i partycypacji społecznej.

W rocznicę tego wydarzenia marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego zapraszają na debatę regionalną z udziałem lubuskich włodarzy pt. „30 lat samorządu terytorialnego”. W debacie, która odbędzie się w czwartek, 28 maja br., o godz. 11:00 weźmie także udział Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański.

Wydarzenie będzie dostępne online na Facebooku (https://www.facebook.com/lubuskiepl/) i www.lubuskie.pl.

Debata organizowana jest przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Zrzeszeniem Gmin Województwa Lubuskiego.

Zadając pytania w komentarzach na Facebooku można wziąć udział w dyskusji. Serdecznie zachęcamy do oglądania transmisji.

foto. Związek Miast Polskich