77. rocznica masowej deportacji Polaków

W minioną niedzielę (12 lutego) w Iłowej upamiętniono 77. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię.

W uroczystościach rocznicowych w Kościele pw. Chrystusa Króla w Iłowej wzięli udział przedstawiciele lokalnego samorządu: burmistrz Paweł Lichtański, Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Wdowiak, przedstawiciele Koła Sybiraków w Iłowej oraz Czyżówka, mieszkańcy gminy oraz młodzież z Zespołu Szkół w Iłowej.

Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. osób – głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju.

Polacy wywożeni byli tam, gdzie panowały najtrudniejsze warunki. Masowo wymierali z głodu, wycieńczenia, nadludzkiej pracy. Wyjątkowo surowy klimat sprzyjał licznym chorobom.

Tak rozpoczął się dramat setek tysięcy rodaków, których pamięć każdego roku czczona jest m.in. w Iłowej.

Podczas obchodów 77. rocznicy pierwszej deportacji Polaków na Syberię, burmistrz Paweł Lichtański odczytał fragmenty z pamiętnika Sybiraka, a także złożył hołd poległym na Wschodzie Polakom. Zwrócił się także do obecnych podczas uroczystości członków lokalnego koła Sybiraków oraz ich rodzin – Chciałbym,  żebyście Wy – Sybiracy, wiedzieli o tym, że Iłowa o Was pamięta. Iłowa jest dumna, że jesteście wśród nas. I tak zawsze tu będzie, w myśl przesłania: Pamięć zmarłym – żywym pojednanie.

W hołdzie ofiarom złożono także kwiaty pod Krzyżem Sybiraków w Iłowej.

Pełne wystąpienie Burmistrza znajduje się TUTAJ.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl