Będzie bezpieczniej

4 kwietnia w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się debata społeczna pt. Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na to wpływ.

 

Debata zorganizowana została przez Lubuski Urząd Wojewódzki, Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. oraz Komendę Wojewódzką Policji. Jej uczestnikami byli przedstawiciele lubuskiej i niemieckiej Policji, służby mundurowe, samorządowcy m.in Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański oraz mieszkańcy województwa lubuskiego.

Spotkanie w Gorzowie było okazją do podsumowania dotychczasowego funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która działa w województwie lubuskim od września 2016 roku.

Mapa jest narzędziem, które służy do diagnozy aktualnych zagrożeń społecznych najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców środowisk lokalnych. Dane z niej pochodzące oraz wnioski z debaty będą wykorzystywane do jeszcze lepszego rozmieszczenia policyjnych patroli.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w województwie lubuskim już sześć miesięcy. Jej popularność w regionie nadal rośnie i jest wykorzystywana coraz rozsądniej.

Mieszkańcy województwa lubuskiego od 9 września 2016 roku zaznaczyli prawie 8 tysięcy punktów zagrożonych. Potwierdzanych przez policyjne patrole jest aż 41,8% zdarzeń.

– Chciałbym serdecznie podziękować mieszkańcom naszej gminy za zgłoszenia dokonywane za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także policjantom z Komisariatu Policji w Iłowej oraz Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu  za weryfikowanie i sprawdzanie każdego zgłoszenia. Dzięki temu wzrasta poziom bezpieczeństwa w naszej gminie – mówi burmistrz P. Lichtański.

– Podczas spotkania w Gorzowie udało mi się porozmawiać z Komendantem Wojewódzkim Policji Jarosławem Janiakiem, który zapewnił mnie, że dokumentacja projektowa na budowę nowego komisariatu policji w Iłowej zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Jest zatem spora szansa, że przetarg na budowę obiektu ogłoszony zostanie pod koniec roku – dodaje burmistrz Paweł Lichtański.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
źródło: www.lubuska.policja.gov