Burmistrz wyróżniony

18 września 2020 w obecności ponad stu przedstawicieli Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”, podczas konferencji w Cottbus, Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański został wyróżniony przez członków niemieckiej kapituły za zasługi dla współpracy transgranicznej.

Honorową statuetkę odebrał z rąk przewodniczącego niemieckiej części Euroregionu Haralda Altekrügera (Starosty powiatu Sprewa-Nysa).
Podczas uroczystości burmistrz podziękował wszystkim osobom, z którymi miał możliwość realizować współpracę transgraniczną, od pierwszego przeprowadzonego polsko-niemieckiego projektu w 2007 roku do dziś. – Szczególne podziękowania kieruję do przewodniczącego Euroregionu Czesława Fiedorowicza oraz do mieszkańców Jänschwalde m.in Rosemarie Karge i burmistrza gminy partnerskiej w Brandenburgii Helmuta Badtke. Dziękuję z całego serca również mieszkańcom Gminy Iłowa, bo to Wy jesteście uczestnikami wielu transgranicznych wydarzeń – mówił burmistrz Paweł Lichtański. 
Współpraca polsko-niemieckich gmin rozpoczęła się od spotkania orkiestr dętych, którego jednym z inicjatorów był Pan Jan Jedynak. Akt partnerski podpisany został 23 czerwca 2006 roku przez ówczesnych burmistrzów Jänschwalde i Iłowej: Heinza Schweizera oraz śp. Aleksandra Janusa.