Uczciliśmy rocznicę Niepodległości

W minioną sobotę (29 września) ulicami Iłowej przeszedł Korowód Niepodległości. Tak wspólnie świętowaliśmy 100-rocznicę wolności.

 

Świętowanie 100. rocznicy Niepodległości Polski rozpoczęliśmy odsłonięciem kamienia upamiętniającego obóz jeniecki Dulag Kunau w Koninie Żagańskim. W tej niecodziennej uroczystości wzięła udział liczna grupa zaproszonych gości i mieszkańców m.in. Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch, Dowódca 11 Batalionu Dowodzenia Podpułkownik Dariusz Lesiuk, przedstawiciele 22. Podkarpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, wchodzącej w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, przedstawiciele lokalnych szkół z pocztami sztandarowymi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Iłowa, Sybiracy, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów. Gospodarzem uroczystości był dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu Marek Łazarz, który wraz z Lubuską Grupą Ekploracyjną Nadodrze, wójtem gminy Brzeźnica Jerzym Adamowiczem przy wsparciu burmistrza Iłowej Pawła Lichtańskiego ustanowili Dulag Kunau miejscem pamięci tysięcy polskich żołnierzy. 

Dulag to niemieckie słowo Durchgangslager oznaczające obóz przejściowy. Niemiecki system jeniecki został tak skonstruowany, aby jeńcy, którzy dostali się do niewoli byli w pierwszej kolejności kierowani do tzw. dulagów. Jeden z nich znajdował się właśnie w okolicach Konina Żagańskiego (niemieckie Kunau). Powstał w 1939 roku, jako obozowisko namiotowe, które funkcjonowało do wczesnej wiosny 1940 roku.  

Według naszych szacunków, w tym obozie przebywało ok. 7-8 tys. polskich żołnierzy – jeńców. Stopniowo byli przenoszeni do stałego obozu w Żaganiu – Stalagu VIIIc, w którym pozostawali do zakończenia wojny – mówił M. Łazarz dyrektor Muzeum w Żaganiu.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów, wspólna modlitwa i poświęcenie postumentu upamiętniającego Dulag Kunau przez księdza proboszcza Tadeusza Lubiatowskiego. 

Tego dnia w szczególny sposób upamiętniliśmy wydarzenia z 1918 roku. W Kościele pw. Chrystusa Króla odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, a po niej Korowód Niepodległości, w którym wzięła udział rekordowa liczba mieszkańców. Historyczny pokaz Ułanów i Amazonek w Parku Dworskim w wykonaniu Klubu Kawaleryjskiego im. 12. Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina był pięknym zwieńczeniem wspólnego przemarszu ulicami miasta. Ten widowiskowy pokaz musztry, tańca na koniach i władania bronią  był wspaniałym podkreśleniem patriotycznego charakteru wydarzenia. 

Na Placu Wolności na uczestników czekało wiele atrakcji m.in. Marszałek Józef Piłsudski, który wspólnie z burmistrzem Pawłem Lichtańskim otworzył Piknik Patriotyczny i zaprosił mieszkańców do wspólnego Poloneza.

Gwiazdą wieczoru był rockowy zespół Contra Mundum, wykonujący utwory znanych polskich poetów-żołnierzy i raper Sobota.

Tego dnia burmistrz Paweł Lichtański wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Mirosławem Wdowiakiem, prezesem GLASSBUD CONSTRUCTION SP Z O.O. Michałem Kosełą (generalnym wykonawcą), Wicewojewodą Lubuskim Robertem Paluchem i Posłem na Sejm RP Jerzym Materną otworzył także ścieżkę rowerową oraz nową drogę gminną łączącą Strefę Aktywności Gospodarczej w Iłowej z drogą wojewódzką nr 296. 

Piknik Patriotyczny pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak oraz Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka zorganizowany został dzięki wsparciu wielu firm m.in. Enea Operator, Enea Oświetlenie, Feryster Sp. z o.o. Sp.k., PHU Maciej Berger, Glassbud Contruction Sp. z o.o., Zakłady Usługowe Zachód Sp. z o.o.

Osoby zainteresowane otrzymaniem fotografii z Sobotą prosimy o kontakt: promocja@ilowa.pl.

Zachęcamy do obejrzenia dokumentacji zdjęciowej z pierwszego Pikniku Patriotycznego w Iłowej:

GALERIA

 

 

LIST MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO ELŻBIETY ANNY POLAK 

PIKNIK PATRIOTYCZNY NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – PISMO 

LIST WOJEWODY LUBUSKIEGO WŁADYSŁAWA DAJCZAKA 

LIST MINISTER RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ ELŻBIETY RAFALSKIEJ