Lekcja historii

18 lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej odbyło się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Kilkadziesiąt osób wysłuchało wykładu z regionalistyki w wykonaniu Panów Jerzego Leżyńskiego oraz Jana Jedynaka z Iłowej.

Do udziału w spotkaniu zaprosiła Pani Anna Michalczuk Koordynator UTW, która otworzyła je krótką charakterystyką sekcji regionalistycznej.

Referat wzbogacony o dokumentację zdjęciową, udostępnioną z prywatnych zbiorów Pana Jana Jedynaka, stanowił pouczającą lekcję historii zarówno dla członków UTW jak i zaproszonych gości.

Słynne iłowskie ogrody, utworzenie zespołu pałacowo-parkowego oraz nieznane fakty z życia hrabiego Fryderyka von Hochberga Fürstensteina, dawnego właściciela Pałacu w Iłowej, nadały prezentacji intrygującego charakteru.

Spotkanie zakończyła prezentacja historycznego filmu, pochodzącego z prywatnego archiwum Pana Krzysztofa Tumaniewicza oraz podziękowanie Burmistrza Iłowej.

– To była jedna z najciekawszych lekcji historii, w jakich brałem udział. Dziękuję Panom Jerzemu Leżyńskiemu oraz Janowi Jedynakowi za przygotowanie prezentacji. – mówił do zebranych P. Lichtański.

– Moim marzeniem jest, abyśmy mogli spotkać się tutaj za trzydzieści lat i powiedzieć, że Iłowa wygląda tak jak sto lat temu. Czego Państwu i sobie życzę. – zakończył.

Słodki poczęstunek na spotkanie przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl