Narodowe Czytanie 2018

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W Iłowej fragmenty powieści czytać będzie Burmistrz Paweł Lichtański oraz zaproszeni goście.

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został Formularz zgłoszeniowy >>. Uczestnictwo zgłaszać mogą m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie Przedwiośnia w swoich miejscowościach.

Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Polskiej Andrzej Duda skierował przesłanie zachęcające do zorganizowania na terenie naszej gminy akcji Narodowe Czytanie, która popularyzuje najwybitniejsze dzieła polskiej literatury.

NARODOWE CZYTANIE – ZAPROSZENIE

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).