Oddech sztuki w iłowskim kościele

26 maja 2019 roku w Kościele pw. Chrystusa Króla odbył się ostatni koncert w ramach XXII FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ.  

 

Przed iłowską publicznością wystąpiło unikatowe na skalę europejską trio Respiro d’Arte. W jego skład wchodzi głos sopranowy, puzon i organy. O jego wyjątkowości stanowi głównie połączenie sopranu z puzonem, choć instrumentom tym wcale nie jest do siebie daleko. Uczestnicy niedzielnego koncertu mogli przekonać się, jak dobrze brzmienie puzonu imituje głos ludzki. Wspaniałym uzupełnieniem składu były iłowskie organy Kempera – trzeci instrument, w którym dźwięk wydobywany jest przez powietrze.

Członkami i twórcami zespołu są uznani, młodzi poznańscy muzycy, z których każdy odnosi sukcesy w swojej dziedzinie jako solista: Anna Budzyńska, Wojciech Jeliński oraz Agnieszka Tarnawska.

Podczas trzech ostatnich niedziel maja (12, 19 i 26) iłowski kościół wypełniała fala klasycznych dźwięków, będąca coroczną ucztą dla pasjonatów muzyki organowej. Na historycznych organach zagrał m.in. Bogdan Narloch. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu preludium i fugę Feliksa Mendelssohna- Bartholdy`ego, Ciaconę in f Johanna Pachelbela oraz mistrzowską interpretację WIOSNY Antonio Vivaldiego. Podczas XXII Festiwalu zaprezentował się także kameralny zespół założony w 2013 roku przez pasjonatów muzyki wokalnej wielogłosowej – Con Anima Musica,  pod batutą Anny Szczepaniak.