Pierwsze takie kolędowanie

Czternaście zespołów Górali Czadeckich z całej Polski spotkało się w Iłowej, aby wspólnie uczestniczyć w XI Bukowińskim Kolędowaniu.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem, które po raz pierwszy odbywało się w naszej gminie, objęli Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański oraz Starosta Żagański Henryk Janowicz.

Spotkanie grup kolędniczych zainicjowała uroczysta Msza Święta sprawowana przez kapelana Górali Czadeckich ks. Jerzego Najdka.

-W Iłowej gościliśmy najstarsze i najbardziej zasłużone w pielęgnowaniu tradycji Górali Czadeckich zespoły z całej Polski, m.in. Zespół „Pojana” z Piławy Dolnej, Zespół „Watra” z Brzeźnicy, Zespół „Dunawiec” ze Zbylutowa, Zespół „Wichowianki” z Wichowa oraz Zespół „Jodełki” z Żagania – mówi kierownik Bukowińskiego Kolędowania, Mirosław Delost.

-Najstarszym uczestnikiem kolędowania w Iłowej był 95 -letni Ignacy Buganik z Wichowa. Gościliśmy również przedstawiciela z Bukowiny ukraińskiej, Jana Buganika z polskiej wsi Stara Huta – zaznacza M. Delost.

Jedenaste Bukowińskie Kolędowanie w Iłowej otworzył burmistrz Paweł Lichtański, który przywitał przybyłych gości tradycyjnym góralskim pozdrowieniem. Kilkudziesięciu członków zespołów, zgromadzonych się w iłowskim kościele, wspólnie wykonywało dawne góralskie kolędy i pastorałki.

– Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia w Iłowej: Starostwu Powiatowemu w Żaganiu, Burmistrzowi Iłowej, Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi Lubiatowskiemu, pracownikom i uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłowej oraz rodzinom Górali Czadeckich z Iłowej – dodaje M. Delost.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl