Popisali się umiejętnościami

17 i 18 listopada br. uczniowie z całej Polski rywalizowali w Ogólnopolskim Festiwalu Kulinarnym Borów Dolnośląskich „Ale Pasztet”. Nie mogło tam zabraknąć uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ZSP w Iłowej.

 

Jowita Zegarska i Piotr Żurek reprezentowali Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w finale tej prestiżowej imprezy. Sporządzili przekąskę zimną tj. pasztet w autorskiej odsłonie pod nazwą „Pasztet z karpia podawany z sosem bavarios i buraczanym tuiles” i danie główne „Sandacz z tapenadą oliwkową serwowany z malinowym winegret i pieczonymi ziemniaczkami”.

Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością  przygotowania oryginalnych dań kuchni polskiej i regionalnej, w nowoczesnej aranżacji, wykorzystując do tego produkty i surowce tradycyjne, i lokalne.

W kategorii „Dania jednogarnkowe” szkołę w Iłowej reprezentowały Emilia Radło i Paulina Jurgo, które przygotowały potrawę  pod nazwą Ragoût z klopsikami rybnymi”.

Ogólnopolski Festiwal Kulinarny Ale pasztet to nie tylko konkursy, ale również intensywna praca naszych uczniów jako wolontariuszy. Dzięki uprzejmości pana Mariusza Leszczyńskiego – wiceprezesa Fundacji Bory Dolnośląskie już po raz siódmy nasza szkoła wspiera organizację festiwalu. 

Krystyna Kozińska-Bendiuł, Iwona Kasperska 
Zespół Szkół  Ponadgimnazjalnych w Iłowej