Przedszkole nadal ważne!

Gmina Iłowa podejmuje dalsze starania o przyznanie dofinansowania do budowy nowego przedszkola.

-9 stycznia br. złożyliśmy powtórnie wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego o dofinansowanie projektu pn. Poprawa infrastruktury edukacji przedszkolnej w Gminie Iłowa. Wartość całej inwestycji to 3 mln. 779 tys. zł. Wnioskujemy o dofinansowanie w kwocie 3 mln. 115 tys.  zł. – mówi burmistrz Paweł Lichtański dodając, że pierwsze starania o otrzymanie pomocy finansowej gmina podjęła już we wrześniu ubiegłego roku, jednak z powodów formalnych konkurs rozpisano na nowo.

Nabór nowych wniosków o dofinansowanie rozpoczął się 27 grudnia 2016 r. i zakończył 9 stycznia 2017 r. Rozstrzygnięcia konkursu możemy spodziewać się w drugim kwartale 2017 roku.
Projekt, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, polega na poprawie standardu edukacji przedszkolnej w Gminie Iłowa poprzez budowę nowego budynku Przedszkola Miejskiego.

W ramach projektu przewidziano zakup wyposażenia sal przedszkolnych oraz realizację prac związanych z zagospodarowaniem terenu wraz z ogrodzeniem i oświetleniem, w tym wyposażenie obiektu w plac zabaw.

W przypadku otrzymania dofinansowania powstanie budynek o powierzchni 850-900 m kw. (powierzchnia komunikacyjna oraz powierzchnia pomieszczeń sanitarno-higienicznych i technicznych). Przedszkole wyposażone zostanie w 171 miejsc, czyli 7 oddziałów.

– Zdobycie dofinansowania na budowę przedszkola będzie bardzo trudne. Gminy z naszego województwa złożyły aż 26 wniosków o wartości przekraczającej 63 miliony złotych – mówi burmistrz. – Urząd Marszałkowski przeznaczył w konkursie na ten cel 23 miliony złotych, wiec zaledwie kilka wniosków uzyska dofinansowanie. Zdajemy sobie sprawę, że przedszkole w Iłowej potrzebuje pilnej modernizacji, w związku z tym podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby to zmienić – dodaje P. Lichtański.

 

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl