Przeczytajmy razem „Wesele”

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jest lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji w Iłowej odbędzie się 2 września br. przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.

 

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. 2 września br. o godz. 11.00 w Iłowej wraz z zaproszonymi gośćmi czytać będziemy najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstały na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Prapremiera sztuki S. Wyspiańskiego odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Tegoroczną wspólną lekturę umilą nam uczniowie ZSP Iłowa, serwując kawę i domowe ciasta w Słodkiej Kawiarence. 

 

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.