Remont w kościele

W Kościele pw. Chrystusa Króla w Iłowej zakończył się remont części pokrycia dachowego. W październiku rozpoczną się długo oczekiwane prace konserwatorsko – restauratorskie organów piszczałkowych.

 

W czasie lipcowej (20.07) sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie przyznania dotacji w kwocie 30 tys. zł. na prace konserwatorsko – restauratorskie organów piszczałkowych w iłowskim kościele.

– Organy w naszym kościele są muzycznym symbolem Iłowej i perłą budownictwa organowego na Ziemi Lubuskiej. 28-głosowy instrument zbudowała firma „E. Kempper & Sohn” w latach trzydziestych XX w.  Od kilkunastu lat w kościele odbywa się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, w którym organy te odgrywają kluczową rolę – mówi Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański.

28 września br. podpisano umowę na udzielenie dotacji celowej Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Św. Wincentego A Paulo, reprezentowanym przez Ks. Tadeusza Lubiatowskiego Proboszcza parafii w Iłowej. Prace rozpoczną się w październiku br. i obejmują renowację pozytywu oraz piszczałek.

Ponadto zakończył się drugi etap remontu części pokrycia dachowego na zabytkowym kościele.

-Udało nam się pozyskać środki zewnętrzne na remont północnej części dachu świątyni. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam 150 tys. zł na ten cel. Wkład własny parafii to ponad 20 tys. zł., które pochodzi od darczyńców – mówi Ks. Proboszcz Tadeusz Lubiatowski. – W ubiegłym roku zrealizowaliśmy pierwszy etap inwestycji polegający na wymianie pokrycia dachowego od strony plebanii. Na ten cel także uzyskaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 220 tys. zł. – dodaje duchowny.

Pochodzący z XVIII w. barokowy kościół w Iłowej, wymaga kapitalnego remontu. – W przyszłym roku zaplanowaliśmy remont wieży kościelnej (nowa kopuła, zegar oraz krzyż). W dalszej perspektywie planujemy także wykonanie elewacji wraz z renowacją płyt nagrobnych znajdujących się wokół świątyni – dodaje Proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Iłowej T. Lubiatowski.

Potrzeby kościoła w Iłowej są bardzo duże. Obecnie trwa także remont instalacji elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej. Wprowadzane są zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz monitoring obiektu.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl