Świętowaliśmy wolność

„Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości,  o tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności.

Kiedyśmy pełną piersią pili to powietrze, 
Nocą w ciemnych alejach stłoczeni szpalerem, 
Czekając, aż zapłonie świt nad Belwederem. 
Jakże Ciebie przywitać radosna swobodo? 
I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem 
I młodzieńczej poezji burzliwą urodą, 
Co szła śpiewem przez miasto i wracała echem.”

Antoni Słonimski „Niepodległość”

 

– 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli odrodziło się państwo polskie. Marzenia pokoleń stały się rzeczywistością. Dziś upamiętniając ten szczególny dzień spotkaliśmy się przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego w Iłowej w celu oddania hołdu rodakom, którzy w tym trudnym czasie, wykazali się siłą i odwagą w walce o niepodległość – mówił, podczas uroczystości upamiętniających 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Burmistrz Paweł Lichtański. – Dzisiejsza uroczystość jest także okazją do zadumy nad losem tych, którzy odeszli w chwale, ale także radością z życia w wolnym i niepodległym państwie – dodał P. Lichtański.

Burmistrz w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym na uroczystości mieszkańcom postać gen. Kazimierza Pułaskiego, którego imieniem nazwana została ulica, na której co roku odbywają się patriotyczne uroczystości w Iłowej.

Obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęła w Iłowej uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Chrystusa Króla, po której uczestnicy otrzymali balony w barwach narodowych. W kościele odbyła się również, przygotowana przez księży, patriotyczna inscenizacja z udziałem młodzieży szkolnej.

Włączając się we wspólne świętowanie, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Iłowej zaprezentowały repertuar pieśni patriotycznych. Piękne wykonanie, ukazujące skrajne oblicza rodzącej się niepodległości, wzbudziło podziw, którego zwieńczeniem było ponowne wykonanie  najpiękniejszych pieśni.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl

Dziękujemy autorom fotografii: Panu Mieczysławowi Jakubowiczowi oraz Melanii Meres z klasy 3a (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowej) za udostępnienie ich do informacji.