Tęcza kolorów na talerzu

W pierwszy dzień wiosny w Iłowej odbyła się 11. edycja Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego, w którym wzięli udział uczniowie szkół o profilu gastronomicznym z Żar, Gubina, Szprotawy, Zielonej Góry i Iłowej. 

 

Wszyscy uczestnicy to prawdziwi pasjonaci, dzięki temu konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. W komisji X edycji Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego  pt. Kuchnia polska dawniej i dziś zasiedli specjaliści, w zakresie żywienia oraz szkolnictwa, w składzie Przewodnicząca – Wioletta Markulak – Terenowy Zespół Wizytatorów w Żarach Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. Zastępca przewodniczącej – Beata Krupa – Komitet Główny Konkursu Członkowie – Zuzanna Kaczmarek szef kuchni Rezydencja Janków oraz dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych losowo wybranych spośród opiekunów uczestników konkursu.

W spotkaniu podsumowującym kulinarne zmagania lubuskich szkół wziął udział Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, który pogratulował uczestnikom wysokiego poziomu konkursu – Postrzegam was, jako elitę młodzieży, która świadomie z pasji i zamiłowania wybrała szkołę o profilu gastronomicznym. Te piękne kolory na talerzach są dowodem na to, że dobrze obraliście kierunek kształcenia – powiedział burmistrz. – Dużą rolę w waszych sukcesach odgrywają opiekunowie, którym dziękuję za zaangażowanie i gratuluję tak zdolnej młodzieży.

Burmistrz Paweł Lichtański podziękował także organizatorom dziesiątej edycji konkursu oraz obecnemu podczas podsumowania Staroście Żagańskiemu Henrykowi Janowiczowi Wicestaroście Pani Annie Michalczuk a także opiekunom, dzięki którym młodzież może rozwijać swoje gastronomiczne pasje.

Konkurs odbył się pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia: