Uwaga! Upały!

Specjaliści przypominają, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w środę przed upałami do 32 stopni Celsjusza w woj. lubuskim i w zachodnich powiatach.

Upały w Polsce mają się utrzymywać przynajmniej przez kilka najbliższych dni. Lekarze apelują o zachowanie ostrożności, aby uniknąć udaru, poparzeń czy bardziej dramatycznych skutków wywołanych przegrzaniem organizmu.

O czym warto, zdaniem lekarzy, pamiętać? O nakryciu głowy – czapce, chustce lub kapeluszu; nawadnianiu organizmu; lekkiej diecie; jasnych i przewiewnych ubraniach; okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem.

– Chrońmy ciało, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu – zaleca prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

W związku z upałami informujemy o szczególnie dużym zagrożeniu pożarowym lasów.

Wstępując na tereny leśne prosimy zachować szczególna ostrożność. Nie pozostawiać przedmiotów mogących przyczynić się do powstania pożaru.