Wiedzą jak ratować życie

Na wyposażeniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowem pojawił się nowy sprzęt ratujący życie.

 

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), bo o nim mowa, jest urządzeniem służącym do wykonywania defibrylacji, która jest próbą przywrócenia prawidłowej akcji serca u osób, u których nastąpiło zatrzymanie krążenia. – Zakup defibrylatora możliwy był dzięki pozyskaniu środków finansowych z budżetu Gminy Iłowa oraz Oddziału Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Lubuskiego – mówi Marcin Cieślik Prezes OSP Borowe. Tego typu sprzęty znajdują się także na wyposażeniu jednostek OSP w Iłowej oraz w Koninie Żagańskim.

– 10 września br. z inicjatywy Zarządu OSP Borowe oraz Sołtysa Wojciecha Kowala zorganizowaliśmy szkolenie dotyczące pierwszej pomocy dla mieszkańców Borowego. W ramach czterogodzinnego szkolenia, prowadzonego przez wykwalifikowanego ratownika medycznego, odbyły się zajęcia praktyczne wzbogacone teoretyczną wiedzą z zakresu podstawowych zasad pierwszej pomocy. Uczestnicy zapoznali się z metodami rozpoznawania nagłego zatrzymania krążenia. Poznali również podstawy resuscytacji krążeniowo – oddechowej z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu naszej jednostki, a także przećwiczyli wykorzystanie zewnętrznego defibrylatora automatycznego – dodaje M. Cieślik.

– Bardzo się cieszę, że kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Iłowa wzbogaciła się o sprzęt ratujący ludzkie życie. W sierpniu br. wspólnie z radnymi podjęliśmy decyzję o udzieleniu dotacji celowej z budżetu Gminy Iłowa dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowem. Wsparcie w kwocie 7 tys. 510 zł przeznaczone zostało na współfinansowanie przez gminę zakupu m.in. defibrylatora oraz niezbędnych ubrań ochronnych dla strażaków – powiedział burmistrz Paweł Lichtański.

Defibrylator na stałe znajduje w remizie i jest dostępny 24 godziny na dobę.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl