Wspólne działanie i zaufanie

Jak internet zmienił rynek informacji i sposób promocji samorządów? Jak budować dobre relacje wśród mieszkańców sąsiadujących gmin?

 

Na te i inne tematy dyskutowali zgromadzeni w sali multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszkańcy gmin Iłowa i Jänschwalde, uczestniczący w panelach dyskusyjnych zorganizowanych w ramach projektu pt. Poszerzając horyzonty. Polsko-niemiecki kalendarz wydarzeń” (30.10.2019).

Spotkanie miało charakter otwartej konferencji, podczas której swoją prelekcję wygłosił m.in. Andrzej Szoszkiewicz, prezes spółki Smartlink, na co dzień mieszkający w Szwecji, specjalista w dziedzinie medialnego kreowania marki. -Internet zmienił świat i rynek informacji. Smartfony i tablety zrewolucjonizowały nie tylko rynek telekomunikacyjny, ale także medialny i technologiczny – mówił A. Szoszkiewicz. – Według najnowszego raportu Digital 2016 (styczeń br.) 59% dorosłych Polaków korzysta ze smartfonów, a 24% z tabletów. Średni czas, jaki Polacy spędzają codziennie w sieci wynosi 4,4 godziny na komputerach i 1,3 godziny na urządzeniach mobilnych. Średnia prędkość internetu w Polsce wynosi 10,6 Mb/s – stawiając nas na 9. miejscu wśród 30 najlepszych gospodarek świata. Internauci  coraz częściej szukają informacji w internecie z poziomu urządzeń mobilnych. Umożliwiają im to coraz lepsze smartfony i coraz powszechniejszy dostęp do szybkiego internetu. Tak więc strona internetowa i wszystkie wydawane w ramach projektu cyfrowe wydawnictwa muszą być mobilne – zaznaczał A. Szoszkiewicz.

Specjalista zapoznał zebranych z dobrymi praktykami administrowania, tworzenia i redagowania informacji na stronach www.

Dobre sąsiedztwo, świadome i aktywne uczestnictwo mieszkańców w budowaniu dobrych relacji, na przykładzie gminy Iłowa i partnerskiej Jänschwalde omówił Jerzy Gontarz, redaktor i dziennikarz prasy opiniotwórczej i gospodarczej („Wprost”, „Businessman Magazine”) w latach 1996-2004, który w czerwcu br. wspólnie z Agatą Rokitą przeprowadził w Iłowej warsztaty tworzenia wspólnego kalendarza wydarzeń gmin Iłowa i Jänschwalde, stanowiącego dobry wzór transgranicznej współpracy.

Prapremierą wydania było środowe spotkanie podsumowujące projekt w iłowskiej multimedialnej bibliotece (30.10.2019), podczas którego każdy z uczestników otrzymał własny egzemplarz.

Spotkanie urozmaiciła prezentacja niecodziennych tradycji Serbołużyczan, zaprezentowana przez Rudiego Schewelisa, przedstawiciela gminy Jänschwalde.

Spotkanie w Iłowej było finałem projektu realizowanego przez Gminę Iłowa w partnerstwie z niemiecką Jänschwalde, którego ważnym elementem były dwudniowe kreatywne warsztaty. Podczas wspólnego ustalania kalendarium imprez, nie zabrakło także aktywności fizycznej uczestników (Nordic Walking). Działania realizowane były w ramach projektuPoszerzając horyzonty. Polsko-niemiecki kalendarz wydarzeń” współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów (FMP) w  Euroregionie „Sprewa-Nysa-Bóbr” dla programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska  2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ Iłowa i Jänschwalde 2020