Miasto ogrodów
Pierwsze założenie ogrodowe zaistniało w Iłowej prawdopodobnie w 1626 r., po zakończeniu przebudowy pałacu podczas panowania rodu Schellendorfów. Ogrody założył także hrabia Fryderyk von Promnitz, w końcu drugiej połowy XVII wieku. Był to ogród ozdobny, a nie produkcyjny.
Prawdziwy wielkotowarowy zakład ogrodniczy zbudowali przemysłowcy Winklerowie. Na owe czasy było to ogrodnictwo nowoczesne. Szklarnie były zbudowane ze szkła profilowanego, miały sprawne ogrzewanie, mechaniczne otwieranie wietrzników w ścianach bocznych i w kalenicy dachu oraz takie same cieniowanie. Zakład miał własną kotłownię oraz specjalną piwnicę do przechowywania roślin wieloletnich. Warzyw w szklarniach było mniej. Wzdłuż murowanego płotu od strony wewnętrznej ogrodu zbudowano wąskie szklarnie o ścianach pionowych przesuwanych na metalowych prowadnicach. Uprawiano w nich winorośl, brzoskwinie, morele i być może inne jeszcze owoce ciepłolubne. W szklarniach produkowano kwiaty doniczkowe i cięte. Ulubionymi roślinami Winklerów były storczyki (orchidee) i dalie (georginie). Pod względem jakości nie miały one sobie równych prawdopodobnie na całym Śląsku. Zakład ten istniał przy dawnej ulicy im. Hansa Winklera, obecnej Borowskiej. Pozostało po nim murowane ogrodzenie.
Drugi, duży zakład ogrodniczy założył hrabia Fryderyk von Hochberg, na początku XX wieku (właścicielem Iłowej stał się 6 stycznia 1902 r.). Było ono usytuowane między ulicami im. Fritza Hochberga i Bahnhofstraße (obecnie są to ulice Ogrodowa i Kolejowa). Produkowano tu różnego rodzaju kwiaty oraz krzewy i drzewa ozdobne, potrzebne do dekoracji rozległej posiadłości, która tonęła w kwiatach. Hrabia szczególnie upodobał sobie rośliny ozdobne i był ich wielkim znawcą. Wystawy dalii rozpoczęto w Iłowej już w 1893 r. Szczególnego rozmachu, znaczenia i sławy miastu przyniosły te zorganizowane w latach 30-tych XX wieku. Wystawę zwiedziło ponad 35 tysięcy osób. Gościli tu ogrodnicy niemal z całej Europy, bowiem iłowska szkoła „hodowli” i uprawy była szeroko znana. Ostatnia wystawa odbyła się na przełomie sierpnia i września 1939 r. Pokazano wówczas 1000 odmian dalii reprezentowanych przez trzydzieści tysięcy roślin. Nic dziwnego, że Iłowę nazywano „Miastem dalii”.
W 2004 r. inż. Eugeniusz Pudełek założył w Iłowej dużą szkółkę krzewów ozdobnych, z przewagą różaneczników. Firma dynamicznie się rozwija i podtrzymuje dawne, chlubne tradycje ogrodnicze miasta.