Administracja wojskowa świętowała w Iłowej

Tegoroczne święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej obyło się w Iłowej. 

 

Gospodarzami uroczystości, która po raz pierwszy zorganizowana została na terenie naszej gminy, byli:  Wojewódzki Sztab Wojskowy i jego dowódca płk Grzegorz Dyrka oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Żaganiu i jej dowódca płk Dariusz Kląskała. Inicjatorem organizacji święta w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych był Starosta Żagański Henryk Janowicz. 

W obchodach wzięli udział m.in. Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch, Sekretarz Województwa Lubuskiego Bogdan Nowak, Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, Starosta Żagański Henryk Janowicz, Starosta Żarski Janusz Dudojć, komendanci i delegacje z wojskowych komend uzupełnień, dowódcy jednostek wojskowych, a także goście z Niemiec. Podczas uroczystości pracownicy administracji wojskowej oraz żołnierze zostali wyróżnieni i odznaczeni. Poczęstunek przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej.

Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej ustanowione zostało przez Ministra Obrony Narodowej na dzień 27 października. Data ta nawiązuje do tradycji wojskowych i odnosi się do 27 października 1918 roku, kiedy to ukazała się Tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która powoływała do życia Okręgowe Komendy Uzupełnień i Powiatowe Komendy Uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.

 

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl