Cieplej i oszczędniej

Kolejny projekt realizowany przez Gminę Iłowa ze środków Unii Europejskiej wkrótce zostanie zakończony. Mowa o termomodernizacji budynku socjalno-administracyjnego na stadionie miejskim w Iłowej.

W ramach przedsięwzięcia modernizacji zostały poddane ściany i dach istniejącego budynku socjalno- administracyjnego, aby podwyższyć izolacyjność cieplną.

-Została także wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, a stary kocioł węglowy wymieniliśmy na kocioł na biomasę (pellet). Ponadto w budynku zamontowaliśmy system monitorowania i zarządzania energią w oparciu o technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) – mówi burmistrz Iłowej Paweł Lichtański.

Modernizacji poddano także oświetlenie wewnętrzne i wykonano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła ( tzw. rekuperacja), nastąpiła też modernizacja istniejącej wentylacji i klimatyzacji. -Powyższe prace zapewnią mniejsze zużycie energii i efektywniejsze zarządzanie wykorzystywaną energią. Będzie cieplej i oszczędniej – dodaje Burmistrz.

Na realizację powyższej inwestycji Gmina Iłowa pozyskała ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 dofinansowanie w wysokości 453 tys. 409 zł, natomiast całkowita wartość inwestycji wyniosła 517 tys. 567 zł.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2015 roku a zakończy się 31 października 2019 roku.

Głównym celem projektu pn. „Termomodernizacja budynku socjalno-administracyjnego na stadionie miejskim w Iłowej”  jest poprawa efektywności energetycznej w sektorze budynków użyteczności publicznej na obszarze Gminy Iłowa poprzez optymalizację gospodarki energetycznej w budynku socjalno-administracyjnym na stadionie miejskim w Iłowej.

W wyniku realizacji projektu poprawie ulegnie:

  • konkurencyjność i atrakcyjność Gminy,
  • jakość życia oraz zdrowia mieszkańców Gminy, poprzez powstrzymanie procesu zanieczyszczenia środowiska naturalnego (przede wszystkim powietrza),
  • zmniejszy się ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, których źródłem jest spalanie paliw opałowych i zużycie energii elektrycznej,
  • zostanie powstrzymana degradacja ekosystemów.

Powyższy projekt realizowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Oś 3. Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 3.2. Efektywność energetyczna.