Co z budową przedszkola?

Po rozebraniu budynku istniejącego przedszkola wykonawca realizujący inwestycję stwierdził zaleganie w podłożu byłego przedszkola niekontrolowanego nasypu składającego się z odpadów niewiadomego pochodzenia.

 

– Wielu mieszkańców pyta dlaczego po wyburzeniu starego obiektu przedszkola budowa nowego nie jest kontynuowana? Odpowiedź nie będzie oczywista, ale chciałbym, żeby mieszkańcy naszej gminy poznali prawdę – mówi burmistrz Paweł Lichtański.

Budynek starego przedszkola został wybudowany na początku lat 80-tych na odpadach, które wizualnie przypominają złoża węgla. Prawdopodobnie jest to tzw. piasek formierski lub miał węglowy, który w latach 70-tych mógł być wykorzystywany do produkcji w hutach. Z wykopu został pobrany materiał do badań. Wykonawca – firma Moris Polska – zleciła laboratorium wykonanie badań gruntu w zakresie występowania metali ciężkich oraz rtęci. Zlecono również opracowanie ekspertyzy wskazującej na postępowanie z odpadem.

Obecnie gmina jak i wykonawca czekają na ostateczne wyniki badań w celu podjęcia decyzji o dalszym sposobie realizacji zadania dotyczącego budowy nowego przedszkola.

– Nie ukrywam, że badania wstrzymują nam cały proces inwestycji i przesuwają budowę w czasie. To bardzo kłopotliwe dla gminy, a w szczególności dla dzieci i ich rodziców czekających na nowe przedszkole – mówi P. Lichtański. 

– Nie możemy jednak pozwolić na budowanie nowego przedszkola bez pewności, że grunt na jakim stało stare przedszkole nie zawiera substancji niebezpiecznych. Jeżeli wyniki badań nie wykażą zalegania w podłożu materiałów szkodliwych, grunt i tak ze względu na jego cechy prawdopodobnie zostanie w całości wymieniony. Pomimo wstrzymania robót budowlanych i tak mamy nadzieję, że przedszkole powstanie jeszcze w tym roku – podkreśla Burmistrz Iłowej.