Zmiana godzin otwarcia biblioteki

Kulturalnie i nowocześnie

Gmina Iłowa zabiega o przyznanie kolejnego dofinansowania. Tym razem na remont i wyposażenie budynku Biblioteki Miejskiej w Iłowej oraz zaadaptowanie jej poddasza m.in. na salę multimedialną. 

-30 listopada br. złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Zabiegamy o przyznanie dofinansowanie na realizację projektu pt. Przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iłowej wraz z utworzeniem sali multimedialnej – wiedza i magia – mówi burmistrz Paweł Lichtański.

Przedmiotem projektu jest modernizacja, rozbudowa wraz z przebudową Miejskiej Biblioteki, w tym dostosowanie obiektu do prowadzenia działalności kulturalnej i turystycznej.

-Realizacja projektu umożliwi rewitalizację zdegradowanej przestrzeni, co wpłynie na poprawę jakości infrastruktury kulturalnej w naszej gminie. Chcielibyśmy, aby w budynku powstało Centrum Informacji Turystycznej i nowoczesna sala multimedialna. Zaplanowaliśmy także wydzielenie odpowiedniego miejsca na spotkania autorskie – dodaje P. Lichtański.

Głównym celem projektu jest zwiększenie liczby osób, korzystających z dóbr dziedzictwa kulturalnego w lokalnych instytucjach kultury (mieszkańcy, turyści, osoby niepełnosprawne).

-Zakres rzeczowy projektu obejmuje renowację, konserwację i  wyposażenie zabytkowego budynku w centrum Iłowej. Na poddaszu i parterze zaplanowano wykonanie niezbędnych robót budowlanych i instalacyjnych. Sale zostaną wyposażone w sprzęt wystawienniczy, techniczny, multimedialny, ekran wielkoformatowy, projektor laserowy, serwer, monitory dotykowe, komputery, drony, aparaty, kamery oraz niezbędne oprogramowanie – mówi Jan Woronik z Urzędu Miejskiego.

– Realizacja projektu to koszt 1 mln 594 tys. 574 zł. Dofinansowanie, o jakie zabiegamy to kwota  1 mln. 355 tys. 388 zł.  – mówi burmistrz. – Będzie bardzo trudno uzyskać dofinansowanie, ponieważ wartość środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach konkursu, wynosi 30 mln złotych. W odpowiedzi na ogłoszony (30 sierpnia 2016 r.) konkurs wpłynęło 36 wniosków o dofinansowanie o łącznej wartości ponad 164 mln zł.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl