Mają wiedzę i umiejętności

Iłowa była tegorocznym gospodarzem Międzygminnego Konkursu Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego, który odbył się 8 i 9 czerwca br.

 

W V edycji turnieju wzięli udział uczniowie Iłowej, Przewozu oraz Witoszyna. 8 czerwca uczestnicy przystąpili do testu teoretycznego, w którym wykazali się wiedzą z zakresu m.in. obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, międzynarodowych regulacji prawnych ws. prowadzenia działań na rzecz pokoju. Wzięli także udział w prelekcji prowadzonej przez Dyrektora Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Żaganiu pana Leszka Ziaję.

Do etapu drugiego, który odbył się 9 czerwca (zajęć sportowo – obronnych) przystąpiło 15 dziewcząt i 15 chłopców ze szkół w Iłowej, Przewozie oraz Witoszynie. Iłowę reprezentowali:

w kategorii chłopców:

 • Alan Szymkowiak,
 • Jonatan Przybylski,
 • Bartosz Delikat,
 • Łukasz Tymczyszyn,
 • Błażej Żygalski.

w kategorii dziewcząt:

 • Wiktoria Eyzop,
 • Natalia Szubała,
 • Kinga Adamczak,
 • Aleksandra Madej,
 • Miriam Haczkiewicz.

Gimnazjaliści zdobywali punkty przy stanowiskach sprawdzających umiejętności: topograficzne, chemiczno – fizyczne, strzeleckie oraz te związane z pierwszą pomocą i sportowe: rzut piłką lekarską, rzut do kosza, strzał do bramki oraz bieg zwinnościowy. W konkurencji przeprowadzonej na symulatorze strzeleckim, który obsługiwany był przez żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, uczestnicy mieli okazję wykazać się umiejętnościami praktycznymi.

Najwyższe wyniki spośród reprezentantów Zespołu Szkół w Iłowej osiągnęli Alan Szymkowiak oraz Wiktoria Eyzop.

Celem organizowanego, już po raz piąty, konkursu było inicjowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży szkolnej, upowszechnianie wiedzy z zakresu humanitarnych idei obrony cywilnej oraz propagowanie aktywności fizycznej, jako jednego ze sposobów zagospodarowania czasu wolnego.

Zwycięzcami turnieju zostali uczestnicy z najwyższą liczbą zgromadzonych, w dwóch etapach, punktów. Każdy z nich otrzymał nagrodę oraz zestaw upominków, które wręczyli Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, Wójt Gminy Przewóz Ryszard Klisowski oraz reprezentanci Gminy Wymiarki Skarbnik Magdalena Kuros oraz Sekretarz Jacek Pulikowski.

Klasyfikacja końcowa:

Dziewczęta:

 1. Zuzanna Dolińska (ZS Witoszyn) – 245 pkt.
 2. Kamila Skupień (ZS Przewóz) – 225 pkt.
 3. Kornela Benesz (ZS Przewóz) – 208 pkt.
 4. Paulina Kuścik (ZS Witoszyn) – 207 pkt.
 5. Wiktoria Eyzop (ZS Iłowa) – 203 pkt.

Chłopcy:

 1. Jakub Korytko (ZS Witoszyn) – 248 pkt.
 2. Alan Szymkowiak (ZS Iłowa) – 232 pkt.
 3. Łukasz Fusik (ZS Witoszyn) – 222 pkt.
 4. Kamil Żabiński (ZS Witoszyn) – 216 pkt.
 5. Borkowski Oliwier (ZS Iłowa) – 209 pkt.
Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl