Narodowe czytanie w Iłowej

3 września 2016 roku odbędzie się kolejna odsłona Narodowego Czytania. Podczas Dożynek Gminnych w Iłowej zagłębiać się będziemy w lekturze „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. 

Tegoroczna pozycja została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

Specjalnie na tę edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” będzie można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoli to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych. W Iłowej fragmenty powieści czytać będzie Burmistrz Paweł Lichtański oraz zaproszeni goście.

„Quo vadis” to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

 

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl