Nie ma dziedziny, w której kobiety nie odegrały ważnej roli

Naszą gminę zamieszkuje 6458 osób, w tym 3309 kobiet. Ponad 51% całej zameldowanej populacji stanowi płeć piękna, której składamy dziś najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet.

 

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

W Polsce święto było bardzo popularne w okresie PRL. W latach 70. najczęstszymi podarunkami były kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki i rajstopy, a później tulipany. Dziś najczęściej panie otrzymują kwiaty i słodycze.

W Dniu Kobiet żadna kobieta nie powinna o sobie zapominać. Warto sprawić sobie tego dnia choć odrobinę przyjemności, którą może być np. ręcznie malowany parasol lub torba. Od godziny 14.00 do 18.00 w Bibliotece Kultury (w reżimie sanitarnym) odbędą się zajęcia artystyczne dla Pań, które mogą być wyjątkowym prezentem.

Zachęcamy również do zapoznania się z sylwetkami wybitnych Polek, których działalność na stałe wpisała się w polską naukę, kulturę i sztukę:

Dobrawa (Dąbrówka, zm. 977)

Córka księcia czeskiego, żona Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, odegrała istotną rolę w przyjęciu chrześcijaństwa przez męża i jego poddanych.

Św. Jadwiga Andegaweńska (ok. 1373 – 1399)

Pierwsza kobieta na polskim tronie, jej ślub z wielkim księciem Jagiełłą przypieczętował unię Polski z Litwą, opiekunka szpitali i kościołów, przyczyniła się do odnowienia Akademii Krakowskiej.

Bona Sforza (1494 – 1557)

Królowa, włoska żona Zygmunta Starego, dążyła do poprawy międzynarodowej pozycji Polski oraz wzmocnienia władzy królewskiej, zawdzięczamy jej rozpropagowanie włoskiej kultury, obyczajów i potraw.

Marysieńka Sobieska (Maria Kazimiera Ludwika de la Grange d’Arquien, 1641 – 1716)

Francuska żona i wielka miłość króla Jana III Sobieskiego.

Izabela Czartoryska (1746 – 1835)

Mecenas sztuki, pisarka, kolekcjonerka, otworzyła pierwsze polskie muzeum w Puławach z pamiątkami po wielkich Polakach, aktywna uczestniczka życia politycznego w okresie Sejmu Wielkiego.

Emilia Plater (1806 – 1831)

Bohaterka narodowa Polski, Litwy i Białorusi, jedna z wielu kobiet walczących w powstaniu listopadowym.

Helena Modrzejewska (1840 – 1909)

Aktorka o międzynarodowej sławie specjalizująca się w rolach tragicznych. Jedna z najpiękniejszych kobiet swej epoki.

Maria Konopnicka (1842 – 1910)

Poetka, nowelistka, publicystka i tłumaczka, autorka Roty, jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Maria Skłodowska-Curie (1867 – 1934)

Najsłynniejsza polska przedstawicielka nauki, fizyk, chemik, odkrywczyni radu i polonu, podwójna laureatka Nagrody Nobla.

Pola Negri (Apolonia Chałupiec, 1896 – 1987)

Gwiazda kina niemego, do dziś najbardziej znana na świecie polska aktorka.

Halina Konopacka (1900 – 1989)

Lekkoatletka, jako pierwsza zdobyła dla Polski złoty medal olimpijski, w 1939 roku brała udział w ewakuacji złota Banku Polskiego do Francji.

Hanka Ordonówna (Maria Anna Pietruszyńska-Tyszkiewicz, 1902 – 1950)

Piosenkarka, aktorka, tancerka, autorka wierszy i piosenek, jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego.

Irena Sendlerowa (1910 – 2008)

Pielęgniarka, działaczka społeczna, podczas drugiej wojny światowej pracowała w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, uratowała od śmierci ok. 2500 żydowskich dzieci.

Elżbieta Zawacka (1909 – 2009)

W czasie drugiej wojny światowej kurierka Komendy Głównej AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych, po wojnie pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, generał brygady Wojska Polskiego.