Niepodległość znaczy wolność

W 99. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy Gminy Iłowa oddali hołd bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę. 

 

W uroczystościach rocznicowych, które rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Chrystusa Króla w Iłowej, wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy: Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Wdowiak wraz z radnymi, przedstawiciele Kół Sybiraków, ks. Proboszcz Tadeusz Lubiatowski, członkowie Młodzieżowej Rady Gminy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Iłowej, dyrektorzy lokalnych szkół i przedszkola, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele służb mundurowych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Zebrani, w asyście Kompanii Honorowej 11 Batalionu Remontowego, dowodzonego przez porucznika Marka Cieplickiego, pocztów sztandarowych oraz Orkiestry Dętej z Iłowej przemaszerowali pod pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego, w celu złożenia kwiatów i uczczenia pamięci walczących o wolność naszego kraju.

W 1918 roku, po 123 latach niewoli, odrodziło się Państwo Polskie. Dziś, podczas 99. rocznicy tych historycznych wydarzeń, spotykamy się przy pomniku Polskich Żołnierzy, aby wspólnie świętować i oddać hołd wszystkim, którzy w tamtym czasie walczyli o zachowanie odrębności narodowej, możliwość nauki w języku polskim, pielęgnowanie narodowych tradycji i historii. Chciałbym serdecznie powitać wszystkich mieszkańców Gminy Iłowa, zaproszonych gości, reprezentacje lokalnych szkół, przedszkola i instytucji. W szczególności witam najmłodszych mieszkańców gminy, którzy wspólnie z nami celebrują to ważne wydarzenie. To właśnie dzięki dzieciom i młodzieży pamięć o bohaterach tamtych dni przetrwa i będzie przekazywana kolejnym pokoleniom – mówił burmistrz Paweł Lichtański.

Trzecia część obchodów Święta Odzyskania Niepodległości odbyła się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, gdzie zgromadzeni obejrzeli poloneza w wykonaniu dzieci z sekcji tanecznej GCKiS.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Iłowej zaprezentowali zebranym znane, patriotyczne pieśni, m.in. „My, pierwsza brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie” i zaprosili uczestników do wspólnego śpiewania. Piękny, emocjonalny występ młodzieży, ukazujący skrajne oblicza rodzącej się niepodległości nagrodzony został gromkimi brawami.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl