Nowoczesna biblioteka już otwarta!

Nowoczesny sprzęt multimedialny, ekrany wielkoformatowe, projektory laserowe, zestaw do wideokonferencji wraz z nagłośnieniem oraz drony z oprzyrządowaniem – to wszystko w naszej nowej bibliotece!

 

16 maja 2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie obiektu, na przebudowę którego gmina otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, w kwocie 1 mln 355 tys. 388 zł w ramach projektu pn. „Przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iłowej wraz z utworzeniem sali multimedialnej – wiedza i magia”. Ogólna wartość inwestycji to 1 mln 902 tys. 591 zł.

Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański wspólnie z Marszałkiem Województwa Lubuskiego Elżbietą Anną Polak rozpoczął spotkanie od połączenia wideokonferencyjnego Urzędu Marszałkowskiego z gośćmi zgromadzonymi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iłowej.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, udało się zbudować most teleinformatyczny. Za jego sprawą połączono się z Urzędem Marszałkowskim, gdzie trwało posiedzenie Komitetu Honorowego ds. obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Dzięki nowej technologii połączono się także z Tomaszem Makowskim Dyrektorem Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Podczas uroczystości w zabytkowym budynku książnicy obecny był Marcin Jabłoński Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, który pogratulował gminie zakończonej inwestycji. – Przebudowa i nowoczesne wyposażenie techniczne biblioteki w Iłowej jest dowodem na to, iż Lubuskie jest Zieloną Krainą Nowoczesnych Technologii – powiedział M. Jabłoński. – W nowej perspektywie finansowania zaplanowaliśmy realizację dużego projektu, który pozwoli na rozwój technologiczny małych miejscowości w całym województwie – dodał.

Kulminacyjnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna tzw. mapping 3D, prezentowany na trójwymiarowej makiecie iłowskiego pałacu. Prezentacja od dziś będzie na stałe udostępniana zwiedzającym lokalną instytucję kultury.

Ponadto w spotkaniu uczestniczyli Wicestarosta Powiatu Żagańskiego Anna Michalczuk, Burmistrz Żagania Andrzej Katarzyniec, Wójt Gminy Żagań Leszek Ochrymczuk, Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik, Wójt Gminy Przewóz Mariusz Strojny, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iłowej Mirosław Wdowiak, Prezes Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion”Sprewa-Nysa-Bóbr” Czesław Fiedorowicz oraz przedstawiciele lubuskich bibliotek na czele z dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida Andrzejem Buckiem. Ponadto swoją obecnością uroczystość uświetnili: Marek Kamiński Dyrektor Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego, ppłk Dariusz Kląskała z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Żaganiu, kpt. Marek Cieplicki reprezentujący 11 Batalion Remontowy i Jan Feduszczak Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowej a także przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i referatów Urzędu Miejskiego.

Dzięki realizacji inwestycji powstała sala multimedialna, Cyfrowe Archiwum Historii Iłowej, Twórcza Iłowa (portal internetowy oferujący e-usługi w ramach oferty instytucji kultury) oraz Centrum Edukacji Interaktywnej. Kolejnym krokiem w kierunku rozwoju kultury i turystyki w regionie będzie utworzenie w budynku biblioteki Punktu Informacji Turystycznej.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 – Działanie 4.4 Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego.

Galeria

LIST GRATULACYJNY WOJEWODY LUBUSKIEGO