O wilku mowa

W sobotę, 23 września br., w Żarach odbędzie się Święto Lasu,  impreza promująca las i jego naturalne bogactwo. Jednym z wystawców będzie Gmina Iłowa, która wraz z partnerską gminą Rietschen, promować będzie turystyczne i środowiskowe atuty regionu.

 

Ponadto, na stoisku promocyjnym znajdą się materiały dotyczące wilków występujących w zachodniej Polsce oraz Niemczech. Ci drapieżni przodkowie domowych pupili od wieków fascynują, inspirują i napawają lękiem. Podczas żarskiego Święta Lasu promować będziemy Park Dworski w Iłowej, atrakcje turystyczne gmin partnerskich oraz  Centrum Wilka, znajdujące się u naszych niemieckich sąsiadów.

Tym razem odwiedzający stoisko będą mieli okazję zapoznać się z filmami i informacjami dotyczącymi wilków zamieszkujących okoliczne lasy. Mało kto wie, że w Borach Dolnośląskich, w miejscach trudno dostępnych mieszka około 8 wilczych grup rodzinnych. W całej Polsce zachodniej od czeskiej granicy do Bałtyku – naliczono ponad 40 osobników. Badacze twierdzą, że największe skupiska znajdują się pomiędzy autostradami A4 i A18.

– Pomysł na tę nietypową promocję gminy zrodził się z chęci pokazania tego co unikalne, a zarazem fascynujące i tajemnicze. Wilk od lat owiany jest złą sławą. Stąd bajki i podania o zwierzętach, które stanowią zagrożenie dla ludzi – mówi burmistrz Paweł Lichtański. – Tego niezwykłego ssaka odczarowuje stopniowo Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, które podejmuje działania na rzecz ochrony populacji wilków w Polsce. To właśnie od Pani dr Sabiny Pierużek-Nowak, która od lat prowadzi badania wilków występujących m.in. w zachodniej Polsce, dowiedzieliśmy się, że na naszych terenach egzystują te zwierzęta – dodaje P. Lichtański.

W programie Święta Lasu, które trwać będzie od godziny 10.00 do 22.00, w kompleksie sportowo-rekreacyjnym SYRENA, znajdują się prezentacje wystawców, produktów leśnych, pokazy, zawody i koncerty. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Gminy Iłowa, gdzie na odwiedzających czekać będzie wilczyca.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl