Odeszła najstarsza mieszkanka gminy

W wieku prawie 109 lat zmarła najstarsza mieszkanka Gminy Iłowa Pani Marta Agnieszka Psiuk z domu Szeja.

 

Pani Marta przyszła na świat 9 stycznia 1912 r. w Siemianowicach Śląskich. Zmarła 1 grudnia 2020 roku w Iłowej. Pochodziła z wielodzietnej rodziny, miała trzech braci i dwie siostry. W 1940 roku wyszła za mąż za Pana Ryszarda Psiuka, z którym przeżyła ponad 50 lat. Mąż zmarł 30 września 1990 roku.

Pani Marta była babcią trojga wnucząt, dwóch prawnuczek i jednego praprawnuka. Z zawodu krawcowa, lubiła wykonywany przez siebie zawód. – Była osobą o cichym i łagodnym usposobieniu. Darzyła innych szacunkiem i to samo otrzymywała w zamian. Wszyscy w jej otoczeniu czuli się dobrze, być może dlatego, że była zawsze uśmiechnięta – tak wspominają ją bliscy.

Przeżycie pierwszej i drugiej wojny światowej znacząco wpłynęło na dalsze jej życie – bieda, strach i utrata najbliższych (w tym dzieci) odcisnęło piętno na jej psychice. Doceniała życie i potrafiła się nim cieszyć. Kilka lat po śmierci męża, w 1997 roku przeniosła się na teren naszej gminy, gdzie zamieszkała z wnuczką panią Jolantą, która opiekowała się nią aż do śmierci. 10 października 2018 r. Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański wspólnie z przedstawicielkami Ośrodka Pomocy Społecznej w Iłowej mieli zaszczyt gościć u Pani Marty, wówczas 106-letniej, najstarszej mieszkanki Gminy Iłowa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 grudnia o godzinie 11:00 na cmentarzu komunalnym w Iłowej. Rodzinie oraz bliskim zmarłej składamy szczere kondolencje i wyrazy współczucia.