Upamiętniliśmy 73. rocznicę Wielkiej Ucieczki

24 marca br. w Żaganiu uczczono 73. rocznicę Wielkiej Ucieczki. 

W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. tunelem „Harry” uciekło 76 jeńców. Ujęto 73, trzem udało się przedostać na Zachód. Ten heroiczny czyn większość z nich przypłaciła życiem.

Mieszkańcy Żagania, samorządowcy oraz przedstawiciele Iłowej wspólnie z z brytyjskimi żołnierzami z RAF, Amerykanami z „Żelaznej Brygady” stacjonującej w Żaganiu, lotnikami z Inspektoratu Sił Powietrznych, żołnierzami z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej upamiętnili wydarzenia z 1944 roku.

Jednym z najważniejszych gości obchodów był 93-letni generał Charles Clark, prezes stowarzyszenia byłych jeńców wojennych RAF-u, a także były więzień żagańskich obozów i uczestnik Długiego Marszu, czyli morderczej ewakuacji do Sprembergu.

Przy okazji wizyty w Żaganiu generał odwiedził także Szkołę Podstawową w Iłowej noszącą imię Lotników Alianckich. – Generał Clark jest naszym przyjacielem i częstym gościem – mówiła dyrektor szkoły Beata Laskowska-Trzeciak, która w imieniu uczniów, wraz z burmistrzem Pawłem Lichtańskim, złożyła kwiaty pod pomnikiem jeńców przy Muzeum Obozów Jenieckich – Bardzo się cieszymy, bo podczas wizyt generał dobrze czuje się w naszym gronie i z chęcią nas odwiedza  – dodała B. Laskowska-Trzeciak. 

11 lat temu Charles Clark wspólnie z Andrew Weissmanem uroczyście odsłonił tablicę z nazwą szkoły w Iłowej. -Spotkanie z pilotem RAF, byłym jeńcem Stalagu Luft III w Żaganiu, to wielki zaszczyt. Jestem niezmiernie dumny z tego, że szkoła w Iłowej nosi imię Lotników Alianckich – dodał P. Lichtański.

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl