XX Festiwal dobiegł końca

XX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Iłowej dobiegł końca. 28 maja odbył się ostatni z cyklu jubileuszowych koncertów.

W niedzielę wystąpił kwartet smyczkowy Artu’s KWARTET oraz organistka Agnieszka Tarnawska. 14, 21 oraz 28 maja 2017 roku zebrani w Kościele pw. Chrystusa Króla mieli okazję wysłuchać klasycznych utworów prezentowanych przez wybitnych muzyków: Waldemara Gawiejnowicza, organistkę Katarzynę Elżbietę Olszewską oraz tenora Jacka Szymańskiego.

Podczas niedzielnego koncertu Burmistrz Paweł Lichtański podsumował jubileuszowy festiwal w Iłowej. – Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznego spotkania z muzyką: Waldemarowi Gawiejnowiczowi, Marii  Żarskiej, księdzu proboszczowi Tadeuszowi Lubiatowskiemu, a także tym, którzy od lat pielęgnują tradycje organowe w naszej gminie – powiedział do zebranych P. Lichtański. – Są miedzy nami osoby, dzięki którym iłowski festiwal powstał i przetrwał próbę czasu. To osoby, które wcieliły w życie śmiałą wizję szczególnej inicjatywy kulturalnej w naszej gminie, są to m.in. mieszkańcy, działacze kultury, dzięki którym dziś możemy wspólnie świętować tak piękny jubileusz. Dziękuję także wspaniałej iłowskiej publiczności za udział w koncertach – zakończył Burmistrz.

O festiwalowej idei mówił także Waldemar Gawiejnowicz, wieloletni organizator i kierownik artystyczny festiwalu w Iłowej. – Mam okazję towarzyszyć festiwalowi od chwili jego powstania. Warto pamiętać, że w końcu lat 90-tych obecność koncertów organowych w kościołach nie była tak powszechna jak obecnie. Obok festiwalu w Drezdenku (od 1996), impreza gozdnicko – iłowska była jedną z pierwszych w województwie lubuskim. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję na ręce charyzmatycznego kapłana, ks. Tadeusza Lubiatowskiego CM, obecnego proboszcza iłowskiego. Za jego sprawą, obok kapitalnego remontu świątyni, podjęto proces rekonstrukcji organów Kempera. Dzięki wsparciu Burmistrza i Radnych oraz nieocenionych parafian – udało się zamknąć etap renowacji pozytywu w balustradzie chóru. Ufamy, że wielkie dzieło przywrócenia organom iłowskim pierwotnej świetności zostanie zrealizowane. Dziękuję wszystkim, dzięki którym festiwal powstał i trwa nadal. Pamiętajmy zarazem o tych, którym nie dane było doczekać tegorocznej edycji – dodaje W. Gawiejnowicz.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z ostatniego koncertu XX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Iłowej.

GALERIA

Małgorzata Hajdas-Grzesik
promocja@ilowa.pl