Przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iłowej

Gmina Iłowa pozyskała 1 902 591,09 złotych  na remont i wyposażenie budynku Biblioteki Miejskiej oraz zaadaptowanie jej poddasza na salę multimedialną.

Realizacja projektu pn. „Przebudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iłowej wraz z utworzeniem sali multimedialnej – wiedza i magia” zakończy się 30 marca 2019 roku.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 – Działanie 4.4 Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego.

Budynek Miejskiej Biblioteki zostanie odrestaurowany (wyremontowany) łącznie z poddaszem , które przez wiele lat nie było użytkowane.

Przedmiotem niniejszego projektu jest przedsięwzięcie dotyczące modernizacji i przebudowy Miejskiej Biblioteki Publicznej, w tym dostosowanie obiektu do prowadzenia działalności kulturalnej i turystycznej oraz zwiększenie dostępności do kultury i dóbr dziedzictwa Kulturowego w Gminie Iłowa, poprzez uruchomienie nowych produktów w zakresie oferty kulturalnej.

W ramach niniejszego projektu powstaną:

  • Sala Multimedialna w której będą odbywać się (zajęcia animacyjno-czytelnicze dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej), zajęcia rekreacyjne itp. Dzięki zamontowanym urządzeniom odwiedzający będą mieli możliwość zdobywania wiedzy w oparciu o najnowsze technologie. Dla dzieci i młodzieży ze średniej wielkości miasta oraz z okolicznych gmin wiejskich będzie to wielka atrakcja, zwłaszcza, że rzadko można obejrzeć w filmy dokumentalne w tak dobrej jakości z szerokiego zakresu tematycznego.
  • Cyfrowe Archiwum Historii Iłowej – pozwoli na poznanie historii regionu. W danych udostępnionych przez Cyfrowe Archiwum Historii Iłowej realizowane będą zajęcia warsztatowe dla młodzieży i dorosłych. Zajęcia związane będą z historią lokalną, etnografią, rzemiosłem, rycerstwem i kulturą regionu (zgodnie z posiadanymi przez bibliotekę regionaliami, które zostaną poddane digitalizacji).
  • Twórcza Iłowa –  powstanie portal internetowy oferujący e-usługi w ramach oferty instytucji kultury. Portal będzie prezentował zdigitalizowane niektóre prace lokalnych artystów. Będą publikowane informacje  na temat lokalnej i regionalnej specyfiki kulturalnej.
  • Centrum Edukacji Interaktywnej – w którym będą odbywać się spotkania np. autorskie, ze specjalistami z dowolnej dziedziny (lekarz, psycholog, policjant, specjalista ZUS, specjalista od small business, coach itd.) z wykorzystaniem m. in. nowoczesnych technik multimedialnych.

W budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej powstanie także Centrum Informacji Turystycznej. Aby dorównać standardom europejskim a także wzbogacić ofertę kulturalną w gminie iłowska biblioteka miejska zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny taki jak ekran wielkoformatowy, projektory laserowe, zestaw do videokonferencji wraz  z nagłośnieniem a także drony z oprzyrządowaniem.

Realizacja niniejszego projektu ma na celu zwiększenie liczby osób, korzystających z dóbr dziedzictwa kulturalnego w instytucjach kultury.

 

Czytaj więcej na ten temat:

Przenosiny biblioteki

Biblioteka dofinansowana!

Zmodernizujemy bibliotekę